Please enable JS

STEELOPEDIA

Soğuk şekillendirilmiş çelik (CFS), haddeleme, presleme, damgalama, bükme, vb. Gibi oda sıcaklığının yakınında gerçekleştirilen soğuk işlemlerle şekillendirilen çelik ürünler için genel bir terimdir. Stok çubuklar ve soğuk haddelenmiş çelik levhalar (CRS) Üretimin her alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Terimler, sıcak şekillendirilmiş çelik ve sıcak haddelenmiş çelikten farklıdır.

Soğuk şekillendirilmiş çelik, özellikle ince çelik levhalar şeklinde, inşaat endüstrisinde sütunlar/kolonlar, kirişler, saplamalar, zemin kaplaması (ara kat), gömme bölümler ve diğer bileşenler gibi yapısal veya yapısal olmayan öğeler için yaygın olarak kullanılır.

Soğuk şekillendirilmiş çelik elemanlar ayrıca köprüler, depolama rafları, güneş enerji sistemleri, konveyör hatları, araba gövdeleri, demiryolu koçları, otoyol ürünleri, iletim kuleleri, iletim direkleri, drenaj tesisleri, çeşitli ekipman türleri ve diğerlerinde de kullanılmıştır. Bu tip bölmeler rulo şekillendirme makinelerinde çelik sac, şerit, levha veya yassı çubuktan, presleme veya bükme işlemleriyle soğuk şekillendirilir. Bu ince cidarlı çelik elemanlar için malzeme kalınlıkları genellikle 0,50 mm ile 6.00 mm arasındadır.

Soğuk Şekillendirmenin Avantajları;

Hafiflik
- Yüksek mukavemet ve sertlik
- Prefabrikasyon ve seri üretim kolaylığı
- Hızlı ve kolay montaj ve montaj
- Havaya bağlı gecikmelerin önemli ölçüde ortadan kaldırılması
- Daha doğru detaylandırma
- Ortam sıcaklıklarında büzülmeyen ve sürünmeyen
- Kalıp gerekmez
- Termit geçirmez ve çürümeye dayanıklı
- Tek tip kalite
- Ulaştırma ve taşımada ekonomi
- Yanmazlık
- Geri dönüşümlü malzeme
- Paneller ve platformlar, borular için kapalı hücreler sağlayabilir.
- İnşaat sektöründe kullanılan soğuk şekillendirilmiş şekillerin geniş bir sınıflandırması, bireysel yapısal çerçeveleme elemanları veya panelleri ve güverte olarak yapılabilir.

Popüler uygulamalardan bazıları ve tercih edilen bölümler:


- Çatı ve duvar sistemleri (endüstriyel, ticari ve tarımsal binalar)
- Depolama paletlerini desteklemek için çelik raflar
- Düzlem ve uzay makasları için yapısal elemanlar
- Çerçevesiz Stresli cilt yapıları: Oluklu levhalar veya sertleştirilmiş kenarlı tabaka profilleri, iç çerçevesi olmayan 9 mt. açıklığa kadar küçük yapılar için kullanılır.